Aktualności

DZIAŁOSZYCE: Weź moje kapłaństwo

W południe, 11 lipca 2019 r., przy kościele w Działoszycach spotkały się wszystkie grupy pielgrzymkowe, aby tam wspólnie uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył Metropolita Przemyski, abp Adam Szal. Tradycyjnie w tej parafii pątnicy modlą się za kapłanów i o nowe powołania. Podkreśleniem tej intencji było otoczenie szczególną modlitwą obecnych na szlaku pielgrzymim kapłanów, którzy w tym roku obchodzą 40-lecie swego kapłaństwa. A są nimi abp Adam Szal, ks. prał. Tadeusz Biały, ks. Marek Rybka i ks. prał. Zbigniew Suchy.

Czwarty z wyżej wymienionych jubilatów wygłosił homilię, w której ukazał niezwykłą tajemnicę kapłaństwa. Posłużył się przy tym symbolicznym znaczeniem składników oleju, którym w czasach starotestamentalnych namaszczano ołtarz. Kapłan to ten, który składa ofiarę, strzeże równowagi między tym, co ziemskie, a tym, co Boskie, głosi Słowo Boże, które w Jego usta wkłada Duch Święty, oraz ma gorliwe, gorące serce. Na koniec kaznodzieja zapytał, czy dziś kapłaństwo już się przeżyło, skoro jest coraz mniej tych, którzy je wybierają? – Na pewno nie. Bo kapłaństwo jest wieczne – odpowiedział. – Chrystus powiedział i mówi ciągle dzisiaj: „Weź moje kapłaństwo”. I rozgląda się, czy znajdą się tacy, którzy to kapłaństwo zabiorą i poniosą do świata – zakończył.

Po zakończonej Eucharystii pielgrzymi zostali zaproszeni na obiad, który ze względu na obecność wszystkich grup pątniczych odbył się w różnych miejscach Działoszyc. Po posiłku pielgrzymi ruszyli na kolejny etap swojego wędrowania ku Jasnej Górze.

Do pobrania

Powiązane wpisy