DZIAŁOSZYCE: Eucharystia z grupą bł. Marii

W sobotę, 11 lipca 2020 r., czyli w ósmym dniu 40. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę na szlaku wędrowała grupa bł. Marii. W samo południe pątnicy uczestniczyli w Mszy świętej pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego sprawowanej w kościele pw. Trójcy Świętej w Działoszycach, na terenie diecezji kieleckiej. Główną intencją mszalną była modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Tomasz Dziob, przewodnik grupy bł. Marii z Leżajska. W dniu liturgicznego wspomnienia św. Benedykta, opata, Patrona Europy pochylił się nad kondycją wiary niedawnej „kolebki chrześcijaństwa”. – Co się stało z katolicką Europą? Gdzie jest Chrystus? Dlaczego o Chrystusie zapominają? Dlaczego Polska zaczyna zapominać o Chrystusie? – pytał ks. przewodnik. Zauważył, że współczesnym ludziom Pan Bóg jest niepotrzebny. A jeśli jakoś jest On obecny w ich życiu to bardzo wybiórczo traktują przykazania Boże i naukę Kościoła.

Dlatego pielgrzymi mają być tymi, „którzy idą, aby wskazywać drogę do Chrystusa”. Dlatego wielką rolę odgrywa świadectwo ludzi świeckich. – Każdy z nas jest powołany do tego, aby dawać świadectwo Prawdzie, aby mówić o Chrystusie, aby być znakiem, który nie tylko pokazuje drogę, ale i zaprowadzi do Chrystusa. Są miejsca, w które nie zajrzy ani ksiądz, ani siostra zakonna. Ale są miejsca takie, do których Wy, Bracia i Siostry, możecie zajrzeć. I swoim życiem, swoją codziennością pokazać Chrystusa. To jest niesamowite! Do tego jesteśmy powołani! – tłumaczył kaznodzieja.  

W koncelebrze był ks. neoprezbiter Michał Bieroński z diecezji kieleckiej, który na zakończenie udzielił wszystkim zebranym prymicyjnego błogosławieństwa.

Po Eucharystii pątnicy mieli okazję zjeść wspólny posiłek i wyruszyć w dalszą drogę. Grupa bł. Marii rozpoczęła swoje pielgrzymowanie o godz. 8:00 w Czarnocinie. Następnie przez Ciuślice, Drożejowice dotarła do Działoszyc. Po Eucharystii i posiłku pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę przez Słaboszów, Boczkowice do miejscowości Książ Wielki, gdzie kończy się dzisiejszy odcinek trasy.

Eucharystia w Działoszycach – fot. Kinga Guzik / Radio FARA

Starsze

KONFERENCJA: Kapłaństwo hierarchiczne i kapłaństwo powszechne w służbie Eucharystii

DZIEŃ 8: Pielgrzymi w obiektywie

Nowsze