Czwarty dzień pielgrzymki to moment, w którym trud wędrówki zaczyna być coraz bardziej odczuwalny. Ból nóg, zmęczenie i niedogodności drogi stają się codziennym doświadczeniem pątników. To właśnie w tym kontekście ks. Marek Typrowicz, proboszcz z Ustrzyk Górnych, a od sierpnia mianowany proboszczem w Lesku, wygłosił w drodze konferencję zatytułowaną „Nadzieja w cierpieniu”.
„Cierpienie jest doświadczeniem, które dotyka każdego człowieka – od pierwszych chwil życia aż po kres ziemskiej wędrówki. Można się go lękać, można przed nim uciekać, ale w świetle wiary odkrywamy, że cierpienie niesie w sobie tajemniczy sens i może stać się przestrzenią nadziei” – mówił ks. Marek, podkreślając duchowy wymiar trudności, z jakimi zmagają się pielgrzymi.
W swoim rozważaniu kapłan wskazał na różne oblicza cierpienia: fizyczne, które dotyka ciała, i duchowe, które często jeszcze bardziej rani serce człowieka. Odwołując się do postaci biblijnych, przypomniał, że Bóg nie zostawia człowieka samego z bólem. „Hiob, doświadczając niezawinionego cierpienia, mógł powtarzać: Pan dał, Pan zabrał – niech będzie błogosławione imię Pana. To jest droga nadziei: zawierzenie nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone” – mówił.
Ks. Marek zwrócił uwagę, że cierpienie wcale nie musi prowadzić do rozpaczy. „Chrystus, przyjmując cierpienie, nadał mu nowy sens. W Jego ranach jest nasze zdrowie. To w krzyżu znajdujemy źródło nadziei, która nie zawodzi” – dodał, zachęcając pątników do przeżywania swoich trudów jako ofiary miłości.
Idąc przez wsie i pola, pielgrzymi z grupy ks. Marka oraz pielgrzymi duchowi, którzy łączą się poprzez fale Radia FARA, wsłuchiwali się w słowa kapłana, które rozbrzmiewały jak balsam dla zmęczonych serc.
Drogi Pielgrzymie Duchowy, wsłuchaj się w ten głos, który wybrzmiewa w drodze. Niech te słowa staną się dla Ciebie światłem w chwilach trudności. Pamiętaj – nawet w największym cierpieniu Bóg jest z Tobą i niesie Cię na swoich ramionach.
Nagrania konferencji dostępne są dla wszystkich, którzy pragną duchowo towarzyszyć pielgrzymom i razem z nimi odkrywać, że „nadzieja w cierpieniu jest darem Boga, który nigdy nie opuszcza swoich dzieci”.