
W sobotę, 12 lipca 2025 r., pielgrzymi większości grup Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę rozpoczęli dzień od porannej Mszy Świętej w kościele pw. św. Wojciecha w Książu Wielkim. Eucharystia miała wyjątkowo uroczysty charakter ze względu na doniosłe wydarzenie – wprowadzenie relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów.
Relikwie Męczenników z Markowej zostały uroczyście wniesione do świątyni, a ich obecność stała się szczególnym znakiem nadziei, odwagi i świadectwa wiary w codzienności. Pielgrzymi modlili się o wstawiennictwo bł. Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, powierzając im intencje swoich rodzin, Kościoła i Ojczyzny.
Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Robert Ryba, diecezjalny moderator dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przypomniał pielgrzymom, że wędrowanie na Jasną Górę jest nie tylko drogą z intencjami, ale przede wszystkim okazją do dawania świadectwa wiary. Nawiązując do słów Ewangelii – „Do każdego, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem” – zachęcał do odważnego wyznawania Chrystusa w codziennym życiu, mimo trudności i niezrozumienia.
Szczególnym przykładem heroicznego świadectwa stała się dla kaznodziei błogosławiona Rodzina Ulmów. Ich miłość do życia, poświęcenie i obrona prześladowanych stały się obrazem prawdziwej świętości. Kaznodzieja zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia dla ludzkiego życia – wojny, aborcję, brak szacunku dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci – i wezwał pielgrzymów do modlitwy o jego ochronę.
Ks. Ryba szczególnie zachęcił do podjęcia dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego, jako konkretnego owocu pielgrzymki i modlitwy o ratunek dla najbardziej zagrożonych istnień. – „Niech to będzie nasz dar – codzienna modlitwa o życie tych, których imienia nie znamy, ale których Bóg zna i kocha” – mówił kaznodzieja.
W duchu wdzięczności za dar własnego życia oraz za życie każdego człowieka, homilia zakończyła się wezwaniem do życia w prawdzie i świętości na wzór bł. Ulmów.
Przed końcowym błogosławieństwem pielgrzymów zgromadzonych w Książu Wielkim serdeczne słowo skierował ks. prał. Marian Janus, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W swoim przemówieniu nawiązał do Roku Jubileuszowego 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Podkreślił, że piesze pielgrzymki diecezjalne wpisują się w ogólnoświatowy nurt pielgrzymowania do sanktuariów jubileuszowych, będąc wymownym znakiem wiary i świadectwem świętości.
– „Życie jest pielgrzymowaniem do niebieskiej ojczyzny” – mówił ks. prałat, zachęcając pielgrzymów do przeżywania trudu drogi w duchu modlitwy, z nadzieją i ufnością.
Na zakończenie zawierzył pielgrzymów opiece bł. Rodziny Ulmów, życząc wszystkim dalszego, owocnego pielgrzymowania na Jasną Górę.
Fot. Radio FARA






























