Facebook

PASZCZYNA: Bóg pragnie twego zwycięstwa

We wtorek, 8 lipca 2025 r., pątnicy Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w Paszczynie. Na wspólnej modlitwie zgromadziły się grupy: Wojciecha, Jana, Andrzeja, Jacka, Urszuli, Kazimierza i Józefa. Mszy Świętej przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Tego dnia na pielgrzymi szlak dołączyli członkowie Warsztatów Effata poświęconych komunikacji i skierowanych głównie dla młodych, którzy pragną lepiej zrozumieć działanie mediów społecznościowych. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. dr Tomasz Wasilewski SSP z Rodziny Świętego Pawła, która powołana jest w Kościele do ewangelizacji świata mediów.

W swoim rozważaniu Kaznodzieja odwołał się do historii Jakuba, przywołanej w pierwszym czytaniu: My często przytaczamy tę historię jako wyrwaną z kontekstu i czytamy ją jako mistyczne wydarzenie, ale kiedy popatrzymy na całe życie Jakuba to okazuje się, że nie był on wcale herosem, kimś wielkim w swoim rodzie. Przychodzi na świat jako ten drugi, żyje w cieniu brata, to nie jemu należy się pierworództwo i majątek. Już przy narodzinach trzyma swego brata za pietę, pokazując niejako, że miedzy nimi będzie trwała nieustanna rywalizacja. Życie nie szczędziło mu trudnych sytuacji.

Kaznodzieja zauważył, że historia Jakuba dochodzi do punktu kulminacyjnego, w którym zaczyna on rozumieć potrzebę walki z samym sobą i swoją przeszłością, aby wygrać życie: Bóg zmienia Jakubowi imię na Izrael czyli Bóg zwycięża, czyni go nowym człowiekiem. W ten sposób pokazuje Jakubowi, że pomimo trudnej historii nie stracił w niego wiary. Bóg jest pełen nadziei, zawsze widzi dobro w człowieku.

Jak zaznaczył ks. Tomasz, postać biblijnego Jakuba jest obrazem współczesnego człowieka, który pochłonięty światem mediów, gubi się na swoich drogach i zaczyna toczyć walkę. To, co miało być wspaniałym wynalazkiem, staje się narzędziem uwikłania.

Paulista, który na co dzień towarzyszy osobom zniewolonym przez media, przypomniał, że również ta przestrzeń w życiu człowieka jest objęta Bożym Prawem. W niej również obowiązuje Dekalog oraz Przekazanie miłości Boga i bliźniego. W przeciwnym razie media mogą stać się ludzkim więzieniem, odbierającym wolność i cenne relacje.

Zachęcił również do ufności, gdyż bez względu na to, w jakim punkcie życia jesteśmy, Bóg nieustannie nam towarzyszy: Nie ważne, z jakim uzależnieniem w życiu sobie nie radzisz. Daj się porwać Chrystusowi, który wciąż w ciebie wierzy i zna twoją historię, jak znał historię Jakuba. Przyjdzie do ciebie i będzie z tobą walczył, da ci nowe życie, nowe imię, da ci wolność.

Kaznodzieja zakończył swoje rozważanie modlitwą w intencji wszystkich zniewolonych mediami.

Boże, Ty w swojej bezgranicznej miłości złożyłeś w człowieku możliwość twórczego myślenia i działania. Dziękujemy Ci za nowoczesne środki komunikacji służące pomnażaniu dobra i piękna i wykorzystywane dla ludzkiego rozwoju i apostolstwa. Przepraszamy Cię za złe używanie tych środków, przez co wiele naszych sióstr i braci popadło w grzechy i zostało zniewolonych przez media.

Błagamy Cię za uzależnionych od różnych środków i form przekazu i komunikacji. Wspomóż ich wolę, przywróć im wolność i poczucie odpowiedzialności. Odbuduj stępioną wrażliwość, rozbudź na nowo kreatywność, wyprowadź ich z izolacji i pomóż zbudować właściwą hierarchię wartości.

Postaw na ich drodze życzliwych i kompetentnych ludzi, którzy podadzą im pomocną dłoń i będą towarzyszyli w drodze ku wolności. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Starsze

[Aktualizacja] Spotkanie Duchowych Pielgrzymów – 20:15

W obiektywie Fara.tv: Postój w Brzeźnicy

Nowsze