
W piątek, 4 lipca 2025 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się Msza Święta rozpoczynająca 45. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, a wraz z nim przy ołtarzu modlili się abp senior Józef Michalik oraz zgromadzeni kapłani – Zarząd Pielgrzymki, przewodnicy duchowi poszczególnych grup, duszpasterze oraz pielgrzymi fizycznie i duchowo idący na Jasną Górę. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło „Pielgrzymi nadziei”, nawiązujące do programu Roku Jubileuszowego 2025, ogłoszonego przez Ojca Świętego Franciszka.
Metropolita Przemyski podczas homilii ukazał Serce Jezusa jako źródło pokoju, miłości i przebaczenia – jako miejsce, do którego każdy pielgrzym może przylgnąć ze swoim zmęczeniem, lękiem czy zagubieniem.
Przejmującym obrazem ilustrującym duchowy sens dzisiejszego dnia była historia z powieści Oddać serce, w której główna bohaterka, po przeszczepie serca, postanawia żyć zgodnie z marzeniami zmarłej dawczyni. – Tak samo chrześcijanin, który otrzymuje Serce Jezusa, ma żyć Jego pragnieniami, Jego Ewangelią – mówił abp Szal. – Pamiętnikiem, który Pan Jezus zostawił nam do przeczytania, jest Pismo Święte. To w nim zawarte są Jego marzenia o człowieku – dodał.
Kaznodzieja przypomniał, że Serce Jezusa zostało otwarte na krzyżu – całkowicie oddane człowiekowi – i że mimo ludzkiej obojętności i grzechu, nie przestaje kochać. W nawiązaniu do encykliki Dilexit Nos papieża Franciszka, abp Szal podkreślił, że współczesny świat potrzebuje nowego zapału do wynagradzania Bożemu Sercu, adoracji Eucharystii i wierności przykazaniom.
To nie sentymenty, ale konkretna postawa życiowa: wierność niedzielnej Eucharystii, szacunek dla życia, uczciwość, troska o rodzinę, obrona prawdy – wymieniał Metropolita. Dodał, że także św. Jan Paweł II codziennie oddawał się Sercu Jezusowemu i wzywał, by miłość do Chrystusa była żywa, nie tylko deklarowana słowami.
Kazanie zakończyło się zachętą, by każdy pielgrzym duchowy i fizyczny odmówił tego dnia Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ponowił akt oddania się Bożemu Sercu – nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w codziennym świadectwie życia.
Jakie są nasze pragnienia? Gdyby ktoś czytał pamiętnik naszego życia, czy odczytałby z niego miłość do Boga? – pytał abp Szal. – Niech Serce Jezusa ukształtuje nasze serca na wzór swojego: cichego, pokornego i miłosiernego.
Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał nowy dyrektor pielgrzymki, ks. prał. Władysław Dubiel, który w imieniu ks. Wiktora Florka, ks. Mariusza Woźnego, ks. Piotra Porady i ks. Piotra Krzycha wyraził wdzięczność za zaufanie okazane przez abp. Adama Szala, powierzającego im organizację pielgrzymki.
Ks. Dubiel wspomniał swoich poprzedników – ks. Jacka Rawskiego, ks. Roberta Łuca, ks. Adama Chrząszcza, ks. Patryka Szałaja, a także tych, którzy tworzyli historię pielgrzymki: ks. Kazimierza Bełcha, ks. Zbigniewa Suchego, ks. Wacława Partykę, ks. prałata Mariana Rajchla i ks. prałata Franciszka Rząsę. Dziękujemy za ich trud i prosimy o modlitwę, byśmy podjęte zadanie wypełnili jak najlepiej – mówił.
Z entuzjazmem podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka to pielgrzymowanie wiary, nadziei i miłości, zgodnie z hasłem roku duszpasterskiego. Idziemy jako pielgrzymi nadziei – mówił. Zwrócił się także do pielgrzymów duchowych, zapraszając do codziennej modlitwy różańcowej, zwłaszcza w parafiach, gdzie gromadzą się grupy duchowego wsparcia: w Przemyślu, Soninie, Leżajsku, Brzozowie i Jarosławiu.
Pielgrzymów na drogę 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę posłał abp. Józef Michalik udzielając im pasterskiego błogosławieństwa.
Grupy św. Jacka i św. Kazimierza ruszyły na Jasną Górę
Przemyśl, 04.07.2025, fot. Magdalena Hagel, Marek Łabuński




































































