PRZEMYŚL: Ruszyli na pielgrzymkowy szlak!

Rozpoczęła się 40. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. 4 lipca na pielgrzymkowy szlak wyszły cztery grupy: św. Jacka i św. Kazimierza z Przemyśla, św. Józefa z Radymna oraz św. Andrzeja z Leska.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń sanitarnych pielgrzymka na Jasną Górę musiała przybrać inną formę. Pielgrzymi wędrują w formie sztafety. Każda z grup na szlak wychodzi pierwszego dnia, a następnie pielgrzymuje wyłącznie jedna grupa, która w odpowiednie miejsce dociera autokarami. W ten sposób fizycznie, ale przede wszystkim duchowo, pielgrzymka będzie mieć swój finał na Jasnej Górze 15 lipca.

W Przemyślu pierwszy etap pielgrzymowania rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a wraz z nim modlił się abp senior Józef Michalik oraz inni kapłani biorący udział w pielgrzymce.

W wygłoszonej homilii abp Adam Szal mówił, że celem pielgrzymki jest Jasna Góra, aby tam przez ręce Matki wypraszać potrzebne łaski: – Jasna Góra to cel naszej wędrówki tej fizycznej, ale także i tej duchowej, wyjątkowo w tym roku będzie to cel bardzo duchowy. Tą drogą idzie i szło wielu ludzi. Szli po prawdę, po pomoc, po otuchę i po nadzieję. Szli i idą po to, aby Matka Boża nas wszystkich wspierała.

Nawiązując do słów Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej Metropolita Przemyski zaznaczył, że podczas pielgrzymki, tej niezwykłej formy rekolekcji w drodze, Maryja pokazuje cel jakim jest zbawienie, osiągnięte przez posłuszeństwo Bożemu Słowu.

Kończąc homilię abp Szal apelował, abyśmy zaufali Bogu i Maryi nie tylko podczas pielgrzymki, ale także w każdej chwili naszego życia: – Oby ścieżki naszego tegorocznego wędrowania, ale także oby ścieżki naszego życia, były drogami Pana. By prostowały się, gdy są pokręcone. Oby każdy z nas pozwolił Panu Bogu, by pouczył nas dróg swoich. Z ufnością wołajmy dzisiaj i idźmy przed obraz Matki Bożej. Niech obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będzie przed naszymi oczyma. Obyśmy za Jej przyczyną mogli kroczyć bezpiecznie po naszych życiowych drogach, unikając niebezpieczeństw i wzrastając w łasce Bożej.

Po zakończonej Mszy Świętej grupa św. Jacka, a chwilę później także grupa św. Kazimierza pod wodzą swoich przewodników, razem z abp. Adamem Szalem, wyruszyły w drogę, by dotrzeć do Pruchnika, gdzie zakończą swój pierwszy etap.

Starsze

BŁAŻOWA: Spotkanie przed pieszą pielgrzymką na Jasną Górę

RADYMNO: Grupa św. Józefa wyruszyła na szlak

Nowsze