Facebook

Abp Michalik na Jasnej Górze: Maryja jest fundamentem naszej wiary

Jasnogórscy pielgrzymi z Archidiecezji Przemyskiej już na Jasnej Górze.

W sobotę, 15 lipca 2023 r., pątnicy 10 grup przeszli ostatnie odcinki, aby przed godziną 10 dotrzeć do Jasnogórskiego Szczytu i uroczyście zakończyć 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Podobnie jak każdego roku, tak i tym razem powitanie pielgrzymów obfitowało w wiele śpiewu, radości, a niejednokrotnie także łez, który ukazywały niezwykłą miłość do Matki.

Nie zabrakło także prezentacji każdej z grup, w których kroczyli pielgrzymi w różnym wieku, różnych zawodów, na czele z kapłanami. Po tej garści informacji, pątnicy udali się pokłonić Matce Bożej przed jej cudownym obrazem.

Wejście Pielgrzymki Przemyskiej było transmitowane przez Radio FARA i Fara.TV.

Centrum finałowego dnia Pielgrzymki Przemyskiej była uroczysta Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej. Modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.

Pasterz Kościoła przemyskiego mówił, że uświadamiamy sobie dzisiaj to, co św. Łukasz zapisał w Dziejach Apostolskich, że apostołowie byli zebrani w wieczerniku razem z Maryja, Matką Jezusa. – To jest Kościół, my jesteśmy Kościołem jako zebrani tu, przy Matce prowadzącej nas do Chrystusa.

Homilię do pielgrzymów fizycznych, ale także tych duchowych zgromadzonych na Jasnej Górze i przy transmisji radiowo-telewizyjnej, wygłosił abp senior Józef Michalik.

Jak mówił, pielgrzymka piesza na Jasną Górę jest budującym świadectwem ludzi wiary. – Buduję się gorliwością, wytrwałym zapałem księży przewodników. Zawsze z wielkim zainteresowaniem i nadzieją patrzyłem na te owoce dobra, widząc, że ta pielgrzymka staje się szkołą charakteru dla kleryków, kapłanów. Chciałbym podziękować wam, drodzy pielgrzymi, za świadectwo wiary, za ufność wobec dobroci Boga, za to, że nie ustawaliście w modlitwie.

Abp Michalik podkreślił, że siłą Kościoła, którego częścią jesteśmy my wszyscy, zawsze będzie Chrystus, Duch Święty i Bóg Wszechmogący. – Są też ludzie dobrej woli, które te nadprzyrodzone dary woli bożej muszą przekazywać, ale jest Matka Najświętsza, cała nadzieja naszego zbawienia.

Jak mówił, to właśnie Matki Najświętszej boi się szatan. – Jej częstochowskiego obrazu bali się komuniści, kiedy zamknęli obraz na Jasnej Górze, aby uniemożliwić owoce łaski nawiedzenia. Maryja wtedy, ale i dzisiaj jest bardzo mocnym fundamentem naszej wiary.

Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, senior Archidiecezji Przemyskiej mówił, że człowieka należy mierzyć miarą serca. – Miłość staje się wskazaniem mądrości i odwagi. Miłość ujawnia prawdę kim w głębi istoty swojej jest człowiek w najtrudniejszych sytuacjach. Tylko prawdziwa miłość do Boga i ludzi zrodzi i uformuje prawdziwych ludzi wielkiego społeczeństwa, uformuje świętych w najtrudniejszych nawet czasach.

Po Mszy świętej nie zabrakło także słów podziękowań, płynących w kierunku tych wszystkich, dzięki którym 43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Góre mogła sie odbyć, ale tez tdo tych wszystkich, którzy nieustawali w modlitwie za pątników.

Jak mówił abp Adam Szal, w tegorocznej pielgrzymce wzięło udział 920 osób, a hasło, które towarzyszyło pątnikom brzmiało: „Z Maryją w Kościele. W roku beatyfikacji Rodziny Ulmów”.

Metropolita Przemyski wyraził szczególną wdzięczność tym, którzy podjęli się udziału w 5. Przemyskiej Archidiecezjalnej Sztafecie Różańcowej, podczas której omadlano pątników i intencje, które nieśli ze sobą na Jasną Górę.

Eucharystia na zakończenie Pielgrzymki Przemyskiej była transmitowane przez Radio FARA i Fara.TV.
Starsze

JASNA GÓRA: Nocne czuwanie pielgrzymów duchowych

Pielgrzymka Przemyska na Jasnej Górze – galeria dzień 12

Nowsze